DISTRIBUIȚI

Cea de-a 15-a ediţie a Turului ciclist al Dobrogei, a debutat ieri dimineaţă cu un prolog contratimp individual în staţiunea Mamaia, între hotelul Caraiman şi Aqua Magic, în lungime totală de 5 km. La seniori, la categoria „elite”, Eduard Grosu care este legitimat la echipa Vini Fantini din Italia, a fost întrecut cu trei secunde, de Zoltan Sipos, sportiv legitimat la CS Dinamo.Ieri după-amiază s-a desfăşurat prima etapă în linie.Startul a fost dat din faţa sediului Primăriei Cumpăna, unde a avut loc şi ceremonia de înmânare a tricourilor pentru liderii clasamentului general: tricoul galben pentru Zoltan Sipoş şi cel alb pentru Emil Dima,de la CS Torpedo Zărneşti.Cei 40 de concurenţi au parcurs un traseu de 80 de kilometri, pe ruta Cumpăna – Agigea – Eforie Nord – Eforie Sud – Mangalia şi retur.La final, Alexandru Stancu (de la Bikexpert) i-a depăşit pe Evgheni Berezutski şi pe Constantin Halcă (amândoiciclism de la CS Bilal 2000 Constanţa) şi a preluat tricoul galben. La juniori, s-a impus Nichita Lunin din Republica Moldova care a preluat tricoul alb.Astăzi, la ora 10.30, se va da startul în etapa a 2-a, pe un traseu de 130 de kilometri: Constanţa – Agigea – Techirghiol – Moviliţa – Topraisar – Mangalia – Constanţa.