DISTRIBUIȚI

Campioana mondială en-titre,echipa națională a Spaniei care este și câștigătoarea titlului european de două ori,a pierdut cu 1-5 partida disputată aseară cu selecționata Olandei, în primul meci al Grupei B la CM de fotbal din Brazilia.Cele două finaliste de la CM din 2010 s-au reîntâlnit într-o altă competiției oficială.Olandezii nu au uitat înfrângere de la Cupa Mondială din Africa de Sud și și-au luat revanșa din plin.Pentru Spania a marcat Xabi Alonso în minutul 27, dintr-un penalty  acordat după un fault al lui De Vrij asupra lui Diego Costa. Golurile olandezilor au fost marcate de Robin Van Persie ( minutele 44 și 72), Arjen Robben (minutele 53 și 80) și Stefan De Vrij  în minutul 64.într-un alt meci disputat ieri, în această grupă, Chile a învins Australia cu 3-1.CM de fotbal 2014