DISTRIBUIȚI

În derby-ul Grupei D, Italia a învins la limită Anglia cu 2-1 şi are şanse de calificare în optimile Cupei Mondiale, datorită în mare parte, rezultatului obţinut de Costa Rica în partida cu Uruguay. Squadra Azurra a fost echipa care a condus jocul în multe momente. Marchisio a deschis scorul cu un şut de excepţie, în minutul 35. Sturridge a egalat din pasa lui Rooney în minutul 37 iar Balotelli a stabilit scorul final imediat după pauză în minutul 50.Jocul s-a derulat în prezenţa unui arbitraj impecabil al brIgăzii olandeze conduse de Bjorn Kuipers.  Acelaşi rezultat,2-1, a fost înregistrat în cea de-a doua partidă a Grupei C, în care Coasta de Fildeş a învins Japonia.O mare supriză s-a produs în Gupa D, aseară. Costa Rica a învins Uruguay cu 3-1.Campioana Americii de Sud a deschis scorul prin  Cavani în minutul 22 din penalty, după ce Lugano a fost faultat în careul de 16 metri.Costaricanii au revenit mai bine motivaţi în repriza a doua şi au marcat de trei ori, prin Campbell (minutul 54), Duarte ( minutul 57) şi Urena (minutul 84).