DISTRIBUIȚI

Argentina a învins Belgia cu 1-0 şi s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia.Autorul unicului gol al partidei, Gonzalo Higuain, a decis sfertul de finală în minutul 8 cu un şut din întoarcere, la marginea careului de 16 metri.Belgienii au forţat egalarea spre finalul meciului dar apărarea sud-americanilor a rezistat la fiecare fază ofensivă.Olanda a avut nevoie de loviturile de departajare pentru a trece de Costa Rica, echipă pregatită de Louis Van Gaal.După 120 de minute scorul a fost 0-0 iar Olanda s-a impus cu 4-3 în urma loviturilor de departajare.Cu puţin timp înainte de finalul prelungirilor, Van Gaal l-a înlocuit pe portarul titular Cillessen cu rezerva Krul.Schimbarea s-a dovedit a fi inspirată deoarece Krul a reuşit să apere două lovituri de la 11 metri.