DISTRIBUIȚI

Sportivul constănţean,Cristian Pletea, a participat la Campionatele Europene de tenis de masa de la Riva del Garda si s-a clasat pe primul loc la cadeţi dar nu a reuşit să cucereasca titlul european în proba de simplu, fiind învins în sferturile de finală de francezul Irvin Bertrand, cu 4-3.Pletea a cucerit două medalii, în probele de dublu şi dublu mixt. Constănţeanul în vârstă de 14 ani a devenit campion european la dublu mixt, unde a făcut pereche cu Adina Diaconu, cei doi trecând în finală, cu 3-0, de cuplul format din Rareş Sipoş şi Lisa Lung (Belgia). La dublu cadeţi, Pletea şi Sipoş au jucat finala, dar au fost învinşi de francezii Nolan Givone şi Irvin Betrand, cu 3-0, astfel că au trebuit să se mulţumească cu medaliile de argint.Sportivii din Constanţa au mai cucerit trei medalii: aur prin Mihaela Plăeaşu (LPS “Nicolae Rotaru”) la echipe cadete, argint prin Cristian Pletea la echipe cadeţi şi bronz prin Alina Zaharia (CS Farul) la junioare.Rareş Sipoş a castigat titlul european la simplu cadeţi iar Adina Diaconu a cucerit doua medalii de aur, la simplu cadete şi dublu cadete.În proba de dublu mixt juniori, Bernadette Balint a făcut pereche cu Nandor Ecseki (Ungaria) şi a cucerit medalia de argint. România a ocupat primul loc în clasamentul general pe naţiuni având 11 medalii câştigate în această competiţie.