DISTRIBUIȚI

La Tulcea începe vineri a patra ediţie a Festivalului Rowmania.

Programul evenimentului va păstra activităţile consacrate deja, la care se adăugă un târg al meşteşugarilor , dar şi ateliere educaţionale pentru copii – a declarat Ivan Patzaichin, iniţiatorul festivalului.

Iată programul complet al Festivalului:

Vineri, 29 august

Deschiderea oficială a festivalului (Faleză-Ponton)

19:00 – 19:30 Defilarea cailor de rasă ai Clubului Hipic Real Racing din Tulcea (Faleză-Ponton)

19:00 – 20:00 Intermezzo – Jazz Duo – Harcsa Veronika și Gyémánt Bálint (Faleză-Scenă)

20:00 – 20:30 Parada campionilor olimpici români ai sportului cu vâsle – Ivan Patzaichin, Vasile Dîba și Toma Simionov, alături de sportivi ai CSM Danubius și SupAcademy, pe Dunăre

Cuvânt de deschidere (Faleză-Scenă)

20:30 – 23:00 Concerte Rock`n Row (Faleză-Scenă) Byron, Celelalte Cuvinte

Delta Dunării, perspective noi – expoziție de fotografie Rewilding Europe și WWF-România (Piața Civică)

Blue Danube / Green Delta – expoziție de fotografii realizate de Dragoș Lumpan (Faleză-ARBDD)

Sâmbătă, 30 august

10:00 – 10:30 Deschiderea oficială a Târgului Artizan Eco Delta (Faleză, ARBDD); participă producători și meșteșugari tradiționali din comunitățile din Delta Dunării. Târgul va fi deschis în perioada 30 – 31 august, 10:00-18:00 și va avea inclusiv ateliere educative pentru copii

10:30 – 11:30 Concert de Fanfară (Faleză-Ponton)

10:30 Descoperă Tulcea Quest – lansarea concursului de aventură urbană (Faleză, ARBDD)

11:30 – 12:30 Competiţia pescărească; „Ivan Patzaichin” – concurs de vâslit în canotcă, pe Dunăre, între echipe de pescari din localităţile Deltei (Plecare: Faleză Ponton, Startul: Mila 36, Sosire: Faleză Ponton)

12:30 – 13:00 Festivitatea de premiere a câştigătorilor Competiţiei „Ivan Patzaichin” (Faleză-Scenă)

13:30 – 17:30 Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 locuri – COMPETIȚIE ECHIPE TULCEA (lac Ciuperca)

12:00 – 13:30 – înscrierea echipelor, completarea declarațiilor pe proprie răspundere, ședința tehnică, tragerea la sorți

13:30 – acomodarea cu ambarcațiunile, START concurs serii de câte 3 echipe

16:00 – 18:00 Întâmpinarea participanţilor la Tour International Danubien (TID) (Faleză – Ponton)

Peste 100 de participanți la TID sosesc sâmbătă la Tulcea. De aici vor pleca în cea mai spectaculoasă etapă din tur (Tulcea / Murighiol / Sfântu Gheorghe). TID este un proiect internaţional demarat acum 58 de ani. Echipe din ţările riverane Dunării şi din alte colţuri ale lumii vâslesc aproximativ 2516 km, de la izvoare până în Deltă.

17:30 – 18:00 Spectacolul Comunităţilor Locale – Moment artistic cu Ansamblul “Odyssea” al Tineretului Elen Tulcea (Faleză-Scenă); promovarea diversităţii etnice, lingvistice şi culturale din Dobrogea de Nord.

18:00 Festivitate de premiere (Faleză – Scenă): Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 (Competiţia Tulcea); Tour International Danubien (TID)

19:00 – 20:30 Vernisajul expoziţiei de fotografie “Bridges – Ages – Budapest“ (Teatrul Jean Bart); expoziție itinerată de Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucureşti; Concert de pian

20:00 – 23:00 Concerte Rock n` Row (Faleză-Scenă): Aegyssus Aeternum, Robin And The Backstabbers, Pasărea ROCK

21:00 – 23:00 Proiecţie de film și Q&A (Piaţa Civică): București, unde ești? (România, 2014, 76’, documentar, Regia: Vlad Petri)

Bridges – Ages – Budapest – Expoziție itinerantă de fotografie – povestea și istoria podurilor din Budapesta, din 1790 până în zilele noastre (Teatrul Jean Bart); expoziția de fotografie va fi deschisă în perioada 30 august – 15 septembrie 10:00-18:00

Duminică, 31 august

07:00 – 14:00 Delta Rowmania Triathlon, parte a Circuitului Național de Triatlon (Lac Ciuperca) (înot – Lacul Ciuperca, traseu bicicletă & alergare – Străzile Isaccei, Unirii, Babadag, Faleză)

09:15 start MiniTRI, Supersprint și Ștafeta în Familie

10:00 start Sprint, Olimpic, Ștafeta Olimpică

16:00 festivitatea de premiere

12:00 – 13:30 Masă rotundă / dezbatere Soft mobility – Sustenabilitatea transportului și turismului de-a lungul Dunării (Hotel Esplanada)

14:00 – 15:30 Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 – FINALA NAȚIONALĂ (lac Ciuperca)

14:30 – START concurs serii de câte 3 echipe

16:00 – 17:30 Festivitate de premiere (Faleză-Scenă): Delta Rowmania Triathlon, Descoperă ROWmania – Concurs național de vâslit în canotci de 10+1, Descoperă Tulcea Quest – concurs de aventură urbană

17:30 – 18:00 Spectacolul Comunităţilor Locale – grup de dans TUNA (Dunăre) și grup vocal KAYNANALAR (Soacrele) / Uniunea Democrată Turcă din România – Filiala Tulcea; promovarea diversităţii etnice, lingvistice şi culturale din Dobrogea de Nord (Faleză-Scenă)

20:00 – 23:00 Concerte Rock`n Row (Faleză-Scenă): Zona Zero, Victor Solomon & Florian Stoica (CONEXIUNI), Cristi Minculescu & Nuțu Olteanu – Super Grup

21:00 – 22:30 Proiecţie de film (Piaţa Civică): Marfa și banii (România, 2001, 90’, dramă, Regia: Cristi Puiu)

Luni – joi, 1 – 4 septembrie – Experimentarea turismului lent, în canotci de 2 sau 11 locuri; Etapa „Delta” din Tour International Danubien (TID); Tur-maraton de la Tulcea la Marea Neagră, în canotci, alături de convoiul TID.

Luni, 1 septembrie

Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcursi MURIGHIOL – km 64 – (D) – 54/37* km/zi

Marţi, 2 septembrie

Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcurşi SF. GHEORGHE – km 4 – (S) – 60/44* km/zi

Miercuri, 3 septembrie

Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcurşi INSULA SACALIN/MAREA NEAGRĂ – 8km/zi

Petrecerea de închidere oficială TID 2014 la Sf. Gheorghe.

Discuții

comments