DISTRIBUIȚI

Gimnastul Marius Berbecar a cucerit ieri medalia de bronz în finală la paralele, la Jocurile Europene de la Baku.

Pe primul loc la această probă s-a clasat sportivul azer Oleg Stepko, iar medalia de argint a fost cucerită de David Beliavski din Rusia.

În competiţia de gimnastică artistică, România a obţinut anterior următoarele rezultate: locul 7 cu echipa feminină, locul 9 cu echipa masculină, locul 9 la individual-compus feminin (prin Laura Jurca), locul 18 la individual-compus masculin (prin Vlad Cotuna), o medalie de bronz la paralele (prin Andreea Iridon), o medalie de argint la bârnă (prin Andreea Iridon) şi locul 5 la sărituri (prin Cristian Băţagă).

Echipa ţării noastre  la Jocurile Europene este format din 147 de sportivi, 83 de baieti si 64 de fete, care concureaza la 22 de discipline sportive.