DISTRIBUIȚI

Uniunea Teatrală din România (UNITER) organizează la Vox Maris Costineşti, în perioada 8-11 septembrie, a 18-a ediţiei a Galei Tânărului Actor HOP. Vor fi premiaţi cea mai bună actricţă, cel mai bun actor, dar şi cel mai bun spectacol. Radio România se află printre partenerii de tradiţie ai evenimentului.

Prin intermediul acestui proiect cultural sunt promovați tinerii absolvenţi din învăţământul superior artistic, atât de stat, cât şi particular.

Proiectul cultural este finanţat de Ministerul Culturii, coproducător este Societatea Română de Televiziune, iar partener de Tradiţie: SRR – Societatea Română de Radiodifuziune. Printre partenerii media de marcă se află Radio Vacanţa/ Radio Constanţa.

Juriul este alcătuit din actorul, muzicianul şi compozitorul Tudor Chirilă, regizorul şi scenaristul Radu Jude, actriţa şi directorul Teatrului Evreiesc de Stat, Maia Morgenstern, scenografa Iuliana Vîlsan şi cântăreaţa şi profesoara de jazz Luiza Zan. Directorul artistic al galei este regizorul Radu Afrim.

Programul integral al Galei

8 septembrie Vox Maris Club

10:00 – 12:00 Atelier „Dezgustibus Parade”, coordonat de Florin Fieroiu
17:00 Concurs secţiunea individual
Nicoleta Marica, Maria Teodora Filip, Adrian Loghin,
Lia Sinchevici, Sonia Divile
Concurs proba obligatorie
Amelia Toaxen, Raul Hotcaş, Corina Vişinescu, Radu Tudosie,
Adrian Loghin, Maria Teodora Filip, Nicoleta Marica,
Lia Sinchevici, Sonia Divile
20:15 Concurs secţiunea grup / spectacol
Da Da Vacanţa!, cu Amelia Toaxen, Raul Hotcaş,
Corina Vişinescu şi Radu Tudosie
21:00 Bonus HOP Shop – episodul 1 – în afara concursului
participă: concurenţii HOP 2015

9 septembrie Vox Maris Club

10:00 – 12:00 Atelier „Dezgustibus Parade”, coordonat de Florin Fieroiu
17:00 Concurs secţiunea individual
Alexandru Voicu, Emilia Badea, Ana-Maria Pop,
Alina Petrică, Răzvan Krem Alexe, Dana Marineci
Concurs proba obligatorie
George Lepădatu, Alexandru Lucian Aron, Graţiela Bădescu,
Alexandru Voicu, Emilia Badea, Ana-Maria Pop, Alina Petrică,
Dana Marineci, Răzvan Krem Alexe
20:15 Concurs secţiunea grup / spectacole
Dialog cu policandrul de Grigore Cugler, cu Cosmin Dominte şi
George Lepădatu
Copacul de Anca Ştefan, regie Alexandra Popescu, cu Alexandru
Lucian Aron şi Graţiela Bădescu
21:30 Bonus HOP Shop – episodul 2 – în afara concursului
participă: concurenţii HOP 2015

10 septembrie Vox Maris Club

10:00 – 12:00 Atelier „Dezgustibus Parade”, coordonat de Florin Fieroiu
17:00 Concurs secţiunea individual
Alexandru Constantin Apostol, Simona Maican, Cosmin Dominte,
Corina Borş, Nicholas Caţianis, Cristina Juncu
Concurs proba obligatorie
Dani Achim, Rareş Andrici, Cătălina Bălălău,
Alexandru Constantin Apostol, Simona Maican, Cosmin Dominte,
Corina Borş, Nicholas Caţianis, Cristina Juncu
20:15 Concurs secţiunea grup / spectacole
With a little help from my friends de Maria Manolescu (fragment),
regie Irina Crăiţă-Mândră, cu: Dani Achim, Rareş Andrici,
Cătălina Bălălău şi Alexandru Voicu
21:00 Bonus HOP Shop – episodul 3 – în afara concursului
participă: concurenţii HOP 2015

11 septembrie Vox Maris Club

10:00 – 12:00 Atelier „Dezgustibus Parade”, coordonat de Florin Fieroiu
19:00 Spectacol invitat în afara concursului
Carpathian Garden de Radu Iacoban, cu: Tudor Aaron Istodor şi
Radu Iacoban
scenografie: Irina Moscu, video&sound design: Dan Ionescu,
costume: Sarto MadeToMeasure
21:00 Festivitatea de decernare a premiilor
22:00 „Dezgustibus Parade” – spectacol rezultat în atelierul de mișcare
coordonat de Florin Fieroiu

Discuții

comments