DISTRIBUIȚI

Aseară în cadrul Campionatului European de fotbal din Franța s-au disputat primele trei partide din optimi.

Tara Galilor s-a calificat in sferturi dupa o victorie la limita, scor 1-0, cu Irlanda de Nord. Unicul gol al meciului a fost de fapt un autogol al fundașului McAuley pe final de meci la o centrare a lui Bale.

Elveția și Polonia au terminat la egalitate,1-1 după 90 de minute regulamentare și după prelungiri.

La loviturile de departajare, scorul a fost 4-5.Elveţia a ratat prin Granit Xhaka, iar polonezii au înscris toate loviturile de departajare.Scorul final a fost 5-6.

În cea de-a treia partidă, Portugalia a învins cu greu Croația, în prelungiri, cu 1-0.În urma acestor rezultate, Polonia și Portugalia  se vor confrunta în sferturile de finală ale turneului.