DISTRIBUIȚI

Ultimele două echipe naţionale calificate în sferturile de finală la EURO 2016 sunt cea a Italiei şi cea a Islandei.

Aseară Italia a învins Spania cu 2-0 iar Islanda a oferit supriza Campionatului European de fotbal după ce a câştigat meciul cu Anglia, ultimul din optimi, cu scorul 2-1.

Englezii au deschis tabela de marcaj prin Wayne Rooney  în minutul 4, printr-o lovitură de la 11 metri obţinută de Sterling, după faultul portarului Halldorsson.

Islanda a restabilit egalitatea în minutul 6, prin Sigurdsson, apoi a preluat conducerea în urma unei reuşite a lui Sigthórsson.

În sferturi, Italia va juca împotriva Germaniei, Sâmbătă 02 Iulie iar Islanda va trebui să învingă Franţa, Duminică 03 Iulie,pentru a se califica în semifinalele turneului continental.