DISTRIBUIȚI
LONDON, ENGLAND - JUNE 30: Simona Halep of Romania reacts in her Ladies Singles first round match against Jana Cepelova of Slovakia during day two of the Wimbledon Lawn Tennis Championships at the All England Lawn Tennis and Croquet Club on June 30, 2015 in London, England. (Photo by Julian Finney/Getty Images)

În această după-amiază s-a disputat meciul Simona Halep – Angelique Kerber, din sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, dotat cu premii totale de 33.530.000 de euro.

Ocupanta locului al 4-lea în lume, jucătoarea din Germania a avut nevoie de 40 de minute pentru a-și adjudeca primul set cu 7-5, după ce a condus în permanență.

Și setul secund a fost echilibrat, dar cu un final mai bun, Angelique Kerber s-a impus cu 7-6.

Constănțeanca a alergat mult, a reușit câteva mingi spectaculoase dar adversara sa a fost mai atentă în momentele importante.

În semifinale, Kerber o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre americanca Venus Williams și Yaroslava Șvedova din Kazahstan.