DISTRIBUIȚI

După încheierea concursurilor de Miercuri, în a douăsprezecea zi de întreceri la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, sportivii români nu au obținut un bilanț prea bun.

Luptătoarea Alina Vuc a fost învinsă de Vinesh Vinesh (India), în primul tur la categoria 48 kg, iar atletele Florina Pierdevară și Claudia Bobocea au ratat calificarea în semifinalele probei de 800 m.

Ieri în a treisprezecea zi, ţara noastră a fost reprezentată doar de atletul Andrei Gag, în calificările probei de aruncare a greutăţii.Din păcate, acesta a ratat calificarea în finală din cauza a două aruncări depășite.

Gag s-a clasat la general pe locul 13 dar numai primii 12 sportivi au obținut calificarea în faza finală.

România a coborât pe locul 43 în clasamentul pe medalii, cu patru medalii câştigate, una de aur, una de argint şi două de bronz.

Primele patru poziţii nu s-au modificat, după SUA fiind Marea Britanie, China şi Rusia. 80 de delegaţii au obţinut cel puţin câte o medalie olimpică la Rio.