DISTRIBUIȚI

Peste 150 de sportivi, îşi vor disputa locuri pe podium, timp de trei zile, la competiţiile organizate în cadrul celor zece discipline sportive distincte ce vor fi practicate atât pe apă cât şi pe plajă, la Techirghiol în perioada 10-12 septembrie, la prima ediţie a Festivalului Național al Sporturilor Nautice și pe Plajă.

Amplul eveniment sportiv, organizat de Clubul Nautic Român în parteneriat cu Asociaţia Judeţeană Sportul Pentru Toţi şi Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport – Constanţa, cu colaborarea Ligii Navale Române şi a Primăriei Oraşului Techirghiol, se adresează amatorilor de Yachting, Stand Up Padle (SUP), Windsurfing, Kitesurfing, Aquathlon, Caiac, Trasul de parâmă, Baterea bandulei la punct fix, Badminton şi Volei pe plajă.

Festivalul Naţional al Sporturilor Nautice şi pe plajă, ediţia I-a, este un eveniment public dedicat sportului de masă fiind inclus de Federaţia Română Sportul pentru Toţi (FRST) în calendarul
competiţional 2016 al evenimentelor programate sub egida celei de-a II-a ediţii a Săptămânii Europene a Sportului, activitate cofinanţată de Uniunea Europeană prin Programul Erasmus +.

Conform programului stabilit de Autoritatea organizatoare, la finalul fiecărei zile competiţionale se desfăşoară festivite de premiere după care sportivii şi voluntarii se vor bucura de momente de relaxare în cadrul unor evenimente de socializare, pe plajă, la lumina torţelor, agrementate cu
muzică, la baza Clubului Nautic Român.

Programul artistic din cele trei zile de festival va fi asigurat de Asociația Artacces, Clubul Doors din Constanța, Comunitatea Elenă din Constanța și Clubul Dance Art.

Programul Festivalului Național al Sporturilor Nautice și pe Plajă 10-11-12 septembrie 2016

TECHIRGHIOL
10 septembrie 2016
Ora 9:30 – Festivitate de deschidere
Ora 10:00 – Competiție de Volei pe Plajă
Ora 10:00 – Regata Memorialul Mircea Gressianu, la Yachting
Ora 13:30 – 14:30 – Pauză
Ora 14:45 – Concurs de Caiac
Ora 14:45 – Competie de Badminton
Ora 17:30 – Festivitate de premiere
Ora 18:00 – Petrecere pe plajă ( Program artistic + Banchet de final de zi)
11 septembrie 2016
Ora 9:30 – Moment organizatoric
Ora 10:00 – Regata Memorialul Mircea Gressianu, la Yachting
Ora 10:00 – Aquathlon
Ora 12:00 – Curs Stand up Paddle
Ora 13:30 – 14:30 – Pauză
Ora 14:45 – Competiție Stand up Paddle
Ora 14:45 – Competiție Windsurfing
Ora 14:45 – Competiție Kiteboarding
Ora 17:30 – Festivitate de premiere
Ora 18:00 – Petrecere pe plajă ( Program artistic + Banchet de final de zi)
Mobil: +40-736-524-590 ; +40-770-897-583 office@clubulnautic.ro
www.clubulnauticroman.ro / www.magazin-nautic.ro / www.nauticatv.ro
Adresa: Constanţa, str. Callatis, nr. 32, et. 3

12 septembrie 2016
0ra 9:30 – Moment organizaoric
Ora 10:00 – Curs Aquagym
Ora 12:00 – 13:00 – Pauză
Ora 13:00 – Competiție – Trasul de Parâmă
Ora 13:00 – Competiție – Aruncarea bandulei la punct fix
Ora 16:30 – Festivitate de premiere și încheiere
Ora 17:00 – Petrecere pe plajă (Program artistic + Banchet de final )
Discipline sportive și categorii competiționale:
Yachting:
1. Optimist – Fete / Băieți
2. Laser 4.7 – Fete / Băieți
Volei pe plajă:
1. Fete
2. Băieți
Badminton pe plajă:
1. Fete
2. Băieți
Stand up Paddle (SUP):
1. Fete
2. Băieți
3. Juniori
Mobil: +40-736-524-590 ; +40-770-897-583 office@clubulnautic.ro
www.clubulnauticroman.ro / www.magazin-nautic.ro / www.nauticatv.ro
Adresa: Constanţa, str. Callatis, nr. 32, et. 3

Aquathlon:
1. 8-9 ani – Fete / Băieți
2. 10-11 ani – Fete / Băieți
3. 12-13 ani – Fete / Băieți
4. 14-15ani – Fete / Băieți
5. peste 18 ani – Fete / Băieți
Trasul de parâmă:
1. Open/ echipe
Aruncarea bandulei la punct fix:
1. Fete
2. Băieți
3. Seniori
Windsurfing:
1. Open
Kiteboarding:
1. Open

Discuții

comments