DISTRIBUIȚI

Peste 150 de sportivi își vor disputa locuri pe podium, timp de trei zile, la competițiile organizate în cadrul celor zece discipline sportive distincte ce vor fi practicate atât pe apă cât și pe plajă, la Techirghiol în perioada 10-12 septembrie, la prima ediție a Festivalului Național al Sporturilor Nautice și pe Plajă.

Amplul eveniment sportiv, organizat de Clubul Nautic Român în parteneriat cu Asociația Județeană Sportul Pentru Toți și Direcția Județeană pentru Tineret și Sport — Constanța, cu colaborarea Ligii Navale Române și a Primăriei Orașului Techirghiol, se adresează amatorilor de Yachting, Stand Up Padle (SUP), Windsurfing, Kitesurfing, Aquathlon, Caiac, Trasul de parâmă, Baterea bandulei la punct fix, Badminton și Volei pe plajă.

Festivalul Național al Sporturilor Nautice și pe plajă, ediția I, este un eveniment public dedicat sportului de masă fiind inclus de Federația Română Sportul pentru Toți (FRST) în calendarul competițional 2016 al evenimentelor programate sub egida celei de-a II-a ediții a Săptămânii Europene a Sportului, activitate cofinanțată de Uniunea Europeană prin Programul Erasmus +.

Conform programului stabilit de Autoritatea organizatoare, la finalul fiecărei zile competiționale se desfășoară festivitate de premiere după care sportivii și voluntarii se vor bucura de momente de relaxare în cadrul unor evenimente de socializare, pe plajă, la lumina torțelor, agrementate cu muzică, la baza Clubului Nautic Român.

Programul artistic din cele trei zile de festival va fi asigurat de Asociația Artacces, Clubul Doors din Constanța, Comunitatea Elenă din Constanța și Clubul Dance Art.

Programul Festivalului Național al Sporturilor Nautice și pe Plajă 10-11-12 septembrie 2016

TECHIRGHIOL

10 septembrie 2016

Ora 9:30 — Festivitate de deschidere

Ora 10:00 — Competiție de Volei pe Plajă

Ora 10:00 — Regata Memorialul Mircea Gressianu, la Yachting

Ora 13:30 — 14:30 — Pauză

Ora 14:45 — Concurs de Caiac

Ora 14:45 — Competiție de Badminton

Ora 17:30 — Festivitate de premiere

Ora 18:00 — Petrecere pe plajă (Program artistic + Banchet de final de zi)

11 septembrie 2016

Ora 9:30 — Moment organizatoric

Ora 10:00 — Regata Memorialul Mircea Gressianu, la Yachting

Ora 10:00 — Aquathlon

Ora 12:00 — Curs Stand up Paddle

Ora 13:30 — 14:30 — Pauză

Ora 14:45 — Competiție Stand up Paddle

Ora 14:45 — Competiție Windsurfing

Ora 14:45 — Competiție Kiteboarding

Ora 17:30 — Festivitate de premiere

Ora 18:00 — Petrecere pe plajă (Program artistic + Banchet de final de zi)

12 septembrie 2016

ora 9:30 — Moment organizatoric

Ora 10:00 — Curs Aquagym

Ora 12:00 — 13:00 — Pauză

Ora 13:00 — Competiție — Trasul de Parâmă

Ora 13:00 — Competiție — Aruncarea bandulei la punct fix

Ora 16:30 — Festivitate de premiere și încheiere

Ora 17:00 — Petrecere pe plajă (Program artistic + Banchet de final)

Discipline sportive și categorii competiționale:

Yachting:

  1. Optimist — Fete / Băieți
  2. Laser 4.7 — Fete / Băieți

Volei pe plajă:

  1. Fete
  2. Băieți

Badminton pe plajă:

  1. Fete
  2. Băieți

Stand up Paddle (SUP):

  1. Fete
  2. Băieți
  3. Juniori

Aquathlon:

  1. 8-9 ani — Fete / Băieți
  2. 10-11 ani — Fete / Băieți
  3. 12-13 ani — Fete / Băieți
  4. 14-15ani — Fete / Băieți
  5. peste 18 ani — Fete / Băieți

Trasul de parâmă:

  1. Open/ echipe

Aruncarea bandulei la punct fix:

  1. Fete
  2. Băieți
  3. Seniori

Windsurfing:

  1. Open

Kiteboarding:

  1. Open

Discuții

comments