DISTRIBUIȚI

Autorităţile constănţene au inaugurat, vineri, o nouă ediţie a „Sărbătorii Recoltei şi Vinului Dobrogean”, care va dura 10 zile. Peste 200 de agricultori îşi vor expune produsele, iar prețurile, promit organizatorii, vor fi cu până la 20 la sută mai mici decât în piețele agroalimentare.

Evenimentul a debutat cu o caravană care a plecat la ora 12.00 din fața Consiliului Județean Constanța și a străbătut orașul de la sud la nord pe traseul Far – Poarta 6 – Parcul Gării – Casa de Cultură – Tomis III – Pavilionul Expozițional Constanța.

De la inaugurare nu au lispit preşedintele Consiliului Judeţean Constanţa, Horia Ţuţuianu și prefectul Adrian Nicolaescu. Punctul final al caravanei a fost platoul din fața Pavilionului Expozițional Constanța, unde, la ora 15.00 s-a deschis oficial târgul.

Sărbătoarea din acest an va fi diferită de anii trecuți, pe lângă târgul tradițional de legume-fructe, produse alimentare și meșteșuguri, la care participă 200 de producători dobrogeni, urmând a se desfășura spectacole dedicate tinerilor și copiilor, ateliere și surprize dedicate vizitatorilor.

<strong>PROGRAM</strong>

VINERI 23 SEPTEMBRIE 2016:
– 15:00 – Deschidere Oficială a evenimentului “Sărbătoarea Recoltei și a Vinului Dobrogean”
– 16:00 – Ansamblul “Mugurelul”
– 17:00 – Maria Dragomiroiu
– 18:00 – Petrică Mâțu Stoian
– 19:00 – “PHOENIX”
– 20:30 – Spectacol Laser
– 20:45 – DJ cu muzica etno/petrecere/muzică de petrecere
SÂMBĂTĂ 24 SEPTEMBRIE 2016:
– 10:00 – Ateliere interactive/artistice pentru copii
– 11:00 – Teatru de păpuși
– 12:00 – Ansamblul Dobrogeanca, Ansamblul Armîna Mea, Ansamblul Luminițe Dobrogene
– 13:30 – Ansamblul “Cartalul”
– 14:00 – Show Culinar – Întrecerea bucătarilor și a bucătăriilor
– 14:30 – Adriana Sofica și George Chițu (nai)
– 15:00 – Marian Cozma
– 16:00 – Marian Gănescu
– 16:30 – Nemuritorii
– 17:15 – Kronos
– 18:00 – Concurs DE DANS PENTRU PUBLIC
– 18:00 – Ion din Ro-mania
– 19:00 – Alb Negru
– 20:00 – Haiducii
– 21:00 – DJ cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere

DUMINICĂ 25 SEPTEMBRIE 2016:
– 10:00 – Activitati recreative si interactive/artistice pentru copii
– 11:00 – Teatru de păpuși
– Program artistic pe scena principală
• 12:00 – Cristi Proca
• 12:30 – Ansamblul Folcloric Vanghilizom
• 13:00 – Văru’ Săndel
• 14:00 – Cabaret Unique și Mirela Pană
– 14:00 – Show Culinar – Intercerera Bucatarilor si a bucatariilor
– Program artistic pe scena principală
• 15:00 – RGM Band
• 16:00 – Taraful Domnesc
– 16:00 – Concurs interactiv pentru public
– 17:00 – Premiere show culinar
– Program artistic pe scena principală
• 17:00 – Polifonic Band
• 18:00 – Mircea Cazan
– 18:00 – Concurs de dans pentru public
– 19:00 – Premierea concursului de dans
– Program artistic pe scena principală
• 19:00 – Fanfara 10 Prăjini
• 19:30 – Trupa Mark One
– 21:00 – 24:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
LUNI 26 SEPTEMBRIE 2016:
– 10:00 – 18:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
– 17:00 – Concurs interactiv intre producatori
– 18:00 – Premiere Concurs producători
– Program artistic pe scena principală
• 18:00 – Ansamblul Ciobănașul, Ansamblul Silișteanca
• 19:00 – Cătălina Alexa
• 19:30 – Gheorghe Luca și Maria Spînu
– 20:00 – 24:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
MARȚI 27 SEPTEMBRIE 2016:
– 10:00 – 18:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
– 17:00 – Concurs interactiv cu publicul
– 17:30 – Premiere concurs interactiv
– Program artistic pe scena principală
• 18:00 – Ansamblul Folcloric Aromân Dor
• 19:00 – Formația Pindu
– 20:00 – 24:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
MIERCURI 28 SEPTEMBRIE 2016:
– 10:00 – 18:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
– 17:00 – Concurs interactiv public
– 17:30 – Premierea concursului interactiv
– Program artistic pe scena principală
• 18:00 – Ansamblul de Ruși-Lipoveni Novoseolki
• 19:00 – Radu Captari
– 20:00 – 24:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
JOI 29 SEPTEMBRIE 2016:
– 10:00 – 15:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
– 15:00 – 16:00 – Concurs interactiv pentru public partea
– Program artistic pe scena principală
• 18:00 – Seara comunităii Turco-Tătare: Ansamblul Mini Quaradenzi, Ansamblul Carasu, Ansamblul Cansu
– 19:00 – Premierea concursului interactiv
– Program artistic pe scena principală
• 19:00 – Formația Elfyn Band
– 20:00 – 24:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
VINERI 30 SEPTEMBRIE 2016:
– 10:00 – 17:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
– 16:00 – 17:00 – Ateliere de creatie si demonstratii mesterii populari prezenti la eveniment
– 16:30 – 17:30 – Spectacol de teatru
– Program artistic pe scena principală
• 17:30 – Ansamblul Brâulețul, Grupul vocal Fiii Dobrogei
• 18:30 – Ansamblul Baladele Deltei
– 19:00 – Concurs interactiv public
– 20:00 – Premierea concrusului interactiv
– Program artistic pe scena principală
• Constantin Enceanu
– 20:30 – 24:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
SÂMBĂTĂ 01 OCTOBRIE 2016:
– 10:00 – Activitati recreative si interactive/artistice pentru copii
– 11:00 – Teatru de păpuși
– Program artistic pe scena principală
• 12:00 – Ansamblul Carsium, Ansamblul Anoixi
• 13:00 – Mădălina Modrju și Ionuț Cuclea
• 13:30 – Ansamblul Ulmetum Junior și Ulmetum Senior
– 14:00 – Show Culinar – Intercerera bucatarilor si a bucatariilor
– Program artistic pe scena principală
• 14:00 – Taraful Gigi Scarlat
• 15:00 – Formația Ad-Cantum
• 16:00 – Maria Șalaru și Ansamblul Folcloric Doina Carpaților
– 16:00 – Concurs interactiv public
– 17:00 – Premierea concursului interactiv – Show Culinar
– 17:00 – Concurs interactiv public – Dans popular
– Program artistic pe scena principală
• 17:00 – Gheorghe Turda
• 18:00 – Ansamblul de muzică și Dansuri Populare Ciuleandra
– 19:00 – Premierea Concurs interactiv public – Dans popular
– Program artistic pe scena principală
• 19:30 – Formația Bere Gratis
– 21:30 – 24:00 – Program artistic playlist dj cu muzica etno/petrecere/muzica de petrecere
DUMINICĂ 02 OCTOMBRIE 20016:
– 10:00 – Activitati recreative si interactive/artistice pentru copii
– 10:00 – Show Culinar – Intercerera bucatarilor si a bucatariilor
– Program artistic pe scena principală
• 12:00 – Ansamblul Româncuța, Ansamblul Mugurașii
• 13:00 – Marius Brutaru
– 14:00 – Concurs interactiv public – ( ex: Concurs de scobit dovleci )
– Program artistic pe scena principală
• 14:00 – Ionuț Galani și trupa Asteria
• 15:00 – Ansamblul Ciobănașul
– 15:00 – Premiere concurs interactiv public
– Program artistic pe scena principală
• 16:00 – Nicu Paleru
– 16:00 – Premiere Show Culinar
– Program artistic pe scena principală
• Irina Loghin

Discuții

comments