DISTRIBUIȚI

A 90-a gală de decernare a premiilor Oscar va avea loc pe data de 4 martie, la Dolby Theatre din Hollywood, Los Angeles.

Nominalizările la ediția premiilor OSCAR 2018:

Cel mai bun film: Call me by your name, Darkest Hour, Dunkirk, Get Out, Lady Bird, Phantomn Thread, The Post, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri;

Cel mai bun actor în rol principal: Thymothee Chalamet, Daniel Day-Lewis, Daniel Kaluuya, Gary Oldman, Denzel Washington;

Cea mai bună actriță în rol principal: Sally Hawkins, Frances McDormand, Margot Robbie, Saoirse Ronan, Meryl Streep;

Cea mai bună actriță într-un rol secundar: Mary J. Blige, Allison Janney, Lesley Manville, Laurie Metcalf, Octavia Spencer;

Cel mai bun actor într-un rol secundar: Christopher Plummer, Willem Dafoe, Woody Harrelson, Richard Jenkins, Sam Rockwell;

Cel mai bun regizor: Dunkirk – Christopher Nolan, Get Out – Jordan Peele, Lady Bird – Greta Gerwig, Phanton Thread – Paul Thomas Anderson, The Shape of Water – Guillermo del Torro;

Cel mai bun scenariu: Beauty and The Beast, Dunkirk, Darkest Hour, The Shape of Water, Blade Runner 2049;

Cel mai bun scenariu adaptat: Call me by your name, Disaster Artist, Molly’s Game, Mudbound, Logan;

Cel mai bun scenariu original: Get Out, Lady Bird, The Shape of Water, 3 billboards outside Ebbing, Missouri, The Big Sick;

Cea mai bună imagine: Blade Runner 2049, Dunkirk, Darkest Hour, Mudbound, The Shape of Water;

Cele mai bune costume: Beauty and The Beast, Darkest Hour, The Shape of Water, Phantom Thread, Victoria and Abdul;

Cel mai bun sunet: Blade Runner 2049, Dunkirk, The Shape of Water, Star Wars: The Last Jedi, Baby Driver;

Cea mai bună coloană sonoră originală: Phantom Thread, Dunkirk, The Shape of Water, Star Wars: The Last Jedi, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri;

Cele mai bune efecte vizuale: Blade Runner 2049, Guardians Of the Gualaxy Volume 2, War for The Planet of The Apes, Star Wars: The Last Jedi, Kong: Skull Island;

Cel mai bun montaj: I, Tonya, Dunkirk, The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Baby Driver;

Cel mai bun machiaj și coafură: Darkest Hour, Victoria and Abdul, Wonder;

Cea mai bună scurt metraj animat: Dear Basketball, Garden Party, Lou, Revolting Rhymes, Negative Space;

Cel mai bun scurt metraj: The Eleven O’clock, My Nephew Emmet, Watu Wote: All Of Us, The Silent Child, DeKalb Elementary;

Cea mai bună animație: The Boss Baby, The Breadwinner, Cocoa, Ferdinand, Loving Vincent;

Cel mai bun scurt metraj documentar: Heaven is a traffic jam on 405, Herroin, Traffic Stop, Knife skill;

Cel mai bun film documentar: Faces Places, Last Man in Aleppo, Abacus, Strong Island, Icarus;

Cea mai bună melodie originală: Mistery of Love, Remember me, Stand Up for Something, This is me;

Cel mai bun film străin: The Insult (Liban), Loveless (Rusia), Of body and Soul (Ungaria), The square (Suedia).

Discuții

comments